OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 04.04.2011 17:21:12 

Otázniky sú všade‚ a tu je ich ešte viac!

Bermúdsky Trojuhoľník

Bermudský trojuholník: Iba náhoda?

 
 
Oblasť pomyselného trojuholníka pokrýva územie s rozlohou viac ako 800 000 štvorcových kilometrov. Miesto je situované v Atlantickom oceáne a lemujú ho tri geografické body: Bermudy, Miami v štáte Florida a San Juan v Portoriku. Hlásenia o nezvestných posádkach a plavidlách boli s Bermudským trojuholníkom spájané už po stáročia, ešte Krištof Kolumbus uviedol vo svojich lodných zápiskoch, že pri plavbe touto oblasťou dochádza k anomáliám, kedy kompas ukazuje skreslené údaje.

Média, čo stvorili mýtus
Samotný mýtus sa však zrodil oveľa neskôr, až v druhej polovici dvadsiateho storočia. Stalo sa tak v roku 1964, po tom, čo americký novinár Vincent Gaddis použil meno „Bermudský trojuholník“ vo svojom článku o zmiznutej letke č. 19. Išlo o armádne stroje so skúsenou posádkou a špičkovým technickým vybavením, ktoré sa však pri rutinnom tréningovom lete v decembri 1945 bez stopy stratili z dohľadu radarov. A rovnaký osud zastihol aj jedno z pátracích lietadiel vyslaných do akcie.

Gaddisov článok pomenoval fenomén a spustil medializáciu, ktorá okolo Bermudského trojuholníka neutícha dodnes. Existujú kvantá teórií značne kolísavej kvality - od vládneho sprisahania cez vchod do inej dimenzie, bájne morské monštrá až po podmorskú mimozemskú základňu.

Nič za tým nie je, tvrdia vedci
Ale späť na Zem. Podľa vedcov je Bermudský trojuholník len nafúknutá bublina. Americký historik John Reilly tvrdí, že zo štatistického hľadiska nejde o žiadnu anomáliu, keďže oblasť je a vždy bola známa mimoriadne hustou premávkou, už od čias raných európskych objaviteľských plavieb. Je teda prirodzené, že aj výskyt nešťastí je tu omnoho vyšší. Reilly, podobne ako väčšina odborníkov, zastáva názor, že všetky „záhadné“ zmiznutia možno úplne prozaicky vysvetliť ako výsledok ľudského schybenia, nepriaznivého počasia alebo kombinácie oboch.

Územie Bermudského trojuholníka má veľmi silné prúdy a plavby často komplikujú ničivé tropické búrky. V prípade, že dôjde k nešťastiu, nájsť stratenú loď nie je vôbec ľahké. Morské dno v tejto časti Atlantiku má hĺbku v priemere až 6 kilometrov! 
 
 
 
Ukážkové Video